Informacja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w temacie suszy 2023 r.

UWAGA ROLNICY ! 

Prezentujemy Państwu poniżej treść informacji Pana Roberta Telusa Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w temacie suszy 2023 r. :

„Rolnik będzie musiał złożyć wniosek o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy, tak jak to ma miejsce od 2020 r., za pośrednictwem aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”. Aplikacja zostanie ponownie uruchomiona około 20 lipca br. 

 – Aplikacja jest obecnie poprawiana i ponownie ruszy około 20 lipca. Odpowiadając na pytania rolników, informuję, że nie przeszkadza, jeżeli zebrali już zboże. Jeżeli chodzi o aplikację, to można oszacować szkody również po zbiorach. Naszym celem jest wypracowanie takiej aplikacji, aby była ona funkcjonalna i pozwalała na obiektywne szacowanie strat – powiedział minister Robert Telus. 

Jeżeli jednak poszkodowany w wyniku suszy rolnik chciałby, aby oszacowania szkód dokonała również komisja, wówczas powinien zgłosić to, tak jak w przypadku pozostałych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, w terminie umożliwiającym ich oszacowanie. 

 – Jeżeli różnica między szacunkami aplikacji i komisji nie będzie większa niż 25proc., będziemy wypłacać wyższą kwotę odszkodowania – poinformował minister. 

Przepisy prawa z zakresie powoływania komisji szacujących straty są obecnie na końcowym etapie procedowania. Minister zaznaczył, ze rozporządzenie będzie podpisane jutro. 

 Na podstawie wniosku rolnika i raportu oszacowania szkód sporządzonego przez komisję aplikacja „sporządzi” protokół lub kalkulację”          

Jeżeli rolnik chce dodatkowego oszacowania szkód przez komisję gminną powinien złożyć wniosek do Urzędu Miejskiego w Lubrańcu pokój nr 9 w terminie umożliwiającym ich oszacowanie (przed zbiorem uprawy). 

 Uwaga !!! 

Samo oszacowanie szkód przez komisję gminną, nie pozwoli na otrzymanie wsparcia – musi być zgłoszenie w aplikacji. Ale jeżeli nie zgłosi wniosku do gminy a złoży wniosek w aplikacji otrzyma protokół.  

Do pobrania:  Wniosek o oszacowanie strat w uprawach (152kB) pdf

metryczka


Wytworzył: Robert Telus Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi (17 lipca 2023)
Opublikował: Wojciech Przybysz (18 lipca 2023, 10:42:25)

Ostatnia zmiana: Wojciech Przybysz (18 lipca 2023, 10:53:23)
Zmieniono: zmiana katalogu

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 505